top of page

AG PANO

Alçak Gerilim (AG) Panosu

İstenen ölçülerde AG Panolarının keşif, montaj, projelendirme, satış, bakım ve onarımları firmamız tarafında yapılmaktadır. İhale süreçleri için teknik şartname, TİP test raporları teslim edilmektedir.

KOMPANZASYON

Kompanzasyon Panosu

OG ekiplerimiz tarafından Kompanzasyon Panolarının satış, şalt malzemeleri (kondansatör, kontaktör, NH bıçaklı sigorta / w otomat), keşif, proje çizimi ve onayı ile tesis uygulaması yapılmaktadır. Elektrik faturalarında oluşabilecek endüktif (%20) / kapasitif (%15) cezalarının önlenebilmesi ve Kompanzasyon sistemlerinizin daha sağlıklı ve tasarruflu çalışabilmesi için yıllık Kompanzasyon bakım sözleşmesi yaparak, gelebilecek her türlü cezai sorumluluğu Firmamız üstlenmektedir. 

Kompanzasyon Nedir?

Endüktif ya da Kapasitif yüklerin oluşturduğu etki neticesinde, akım sinyalinin, voltaj sinyaline göre maximum ±90 derecelik fazı kaymaktadır. Endüktif ve Kapasitif etki neticesinde oluşan voltaj ve akım sinyali arasındaki faz kaymasını düzelterek, ideale yakın (0 derecede) sabit tutmaya yarayan işleme KOMPANZASYON denir. 

Kompanzasyon Yapılmazsa Ne Olur?

* Şebekede güç kayıplarına neden olur,

* Üretim ve dağıtım sisteminin kapasitesini azaltır,

* Gerilim düşmesinin, taşınan gücü sınırladığı dağıtım hatlarında, enerji taşıma kapasitesinin düşmesine neden olur.

 

Bu nedenle, aşırı yüklenmeler ve gerilim düşmelerinin önlenmesi ve şebekeden en verimli şekilde faydalanılabilmesi için, reaktif yüklerin oluştukları noktada kompanze edilmesi ve giderilmesi zorunludur.

 

Kompanzasyon panosu kurmak ile yükümlü aboneler, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) kararı ile belirtilmiş sınırlar içerisinde kompanze edilmiş şekilde elektrik tüketmek zorundadırlar. Aksi durumda aboneler, ceza ödemek ile yükümlüdür.

bottom of page